با آرزوی بهبودی و سلامتی برای شما بازدیدکننده گرامی به اطلاع می رسانیم پورتال بیمارستان خصوصی شمس تبریز آماده ارائه خدمات نوین می باشد.

هموروئید

هموروئید :
هموروئيد اختلال رايج در مقعد و ركتوم است و زماني ايجاد مي شود كه در اثر فشار رگهاي پيرامون مقعد يا ناحيه پايين ركتوم ملتهب مي شوند اين حالت ايجاد مي گردد.
 
هموروئيد با يبوست و فشار زياد در حركات روده اي ارتباط زيادي دارد. در زمان حاملگي هم به دليل افزايش فشار داخل روده ها به عروق خوني ناحيه مقعد فشار وارد شده و تورم در اين عروق ايجاد مي شود.
علائم هموروئيد
خونريزي بدون درد حين اجابت مزاج شايعترين علامت هموروئيد است. وجود خون روشن در سطح خارجي مدفوع و يا خروج قطره قطره خون بعد از دفع مي تواند دليل هموروئيد باشد. خونريزي ناشي از هموروئيد معمولاً خودبخود رفع مي شود. هموروئيد وقتي به صورت يك توده پرخون خارجي در مي آيد، دردناك خواهد شد. اين درد با حركات روده اي و هنگام نشستن بدتر مي شود. معمولاً هموروئيد به درمان و مراقبت دقيق پزشكي نياز دارد.
اگر به هموروئيد مبتلا هستيد به اين نكات توجه داشته باشيد.
در صورتي كه از داروي ضد انعقاد مثل وارفارين استفاده مي كنيد فوراً به پزشك مراجعه كنيد.
اگر دچار ضعف و بيحالي بيش از حد شده ايد فوراً به پزشك مراجعه كنيد چون ممكن است نشانه كم خوني در اثر خونريزي ازمقعد باشد.
هموروئيد با درد شكم همراه نيست .اگر دچار خونريزي از مقعد به همراه درد شكم هستيد بايد فوراً به پزشك مراجعه كنيد.
با بعضي از درمانهاي خانگي مي توان علائم اوليه هموروئيد را بر طرف كرد 
توصيه هاي بعد از عمل
تغيير در رژيم غذايي
مصرف مايعات به ميزان كافي و مواد غذايي پرفيبر به كم شدن فشار داخل روده و در نتيجه كاهش درد و تورم عروق خوني مقعد كمك ميكند.
استفاده از ملينها
استفاده از مواد ملين اگر چه به نرم شدن مدفوع و احساس راحتي در بيمار كمك مي كند ولي در طولاني مدت مدفوع مايعي شكل باعث ايجاد التهاب و عفونت در ناحيه مقعد مي شود.
درمانهاي حركتي
نشستن به مدت طولاني باعث درد و ناراحتي بيشتر در افر اد مبتلا به هموروئيد مي شود نشستن روي حلقه هاي لاستيكي پر از هوا
باعث كاهش فشار روي مقعد مي شود علاوه بر اين ورزش به رفع يبوست و كمتر شدن التهاب هموروئيد كمك مي كند . بنابراين فعاليت مرتب باعث بهبودي شما خواهد شد. لازم است بدانيد خيلي از پمادها، شيافها و كرمهاي موجود در داروخانه ها كه به رفع علائم هموروئيد كمك ميكنند، تأثيري در درمان آن ندارند. براي درمان هموروئيد بايد به پزشك مراجعه كنيد و درمانهاي مربوطه را با نظر پزشك پيگيري نمائيد . در بعضي موارد درمان جراحي براي بيماران مبتلا به هموروئيد توصيه مي شود كه بسته به نوع و شدت بيماري، درمان، جراحي متناسب با آن را در نظر مي گيرند.
روشهاي مراقبت از هموروئيد
استفاده از لگن آب گرم، مصرف مايعات به اندازه كافي و رژيم پرفيبر و سبوس دار براي جلوگيري از پيشرفت يا عود بيماري توصيه مي شود . با استفاده از مسكنهاي ساده مثل استامينوفن مي توانيد به تسكين درد ناشي از هموروئيد كمك كنيد.
در صورت بروز هر يك از موارد زير بعد از درمان هموروئيد به پزشك مراجعه كنيد
درد شديد ناحيه مقعد 
خونريزي 
تب 
استفراغ
مواد غذايي پرفيبر كدامند؟
غلات كامل:  اين غلات عبارتند از برنج، ذرت، جو، گندم و... كه حاوي فيبر بالايي هستند در ميان آنها جو حاوي فيبر قابل حل ميباشد و مي توان از آن به ويژه در صبحانه استفاده نمود.
حبوبات : حبوبات مانند عدس، لوبيا، نخود و لوبياي سويا غذاهايي غني از فيبر مي باشند.
ميوه ها : اگر چه ميزان فيبر محتوي ميوه ها به اندازه غلات يا حبوبات نمي باشد، اما ميوه ها نيز حاوي مقدار زيادي فيبر هستند .
ميوه هاي غني از فيبر شامل پرتقال، سيب انجير، توت فرنگي، كيوي، موز، گلابي و انگور مي باشند.
سبزيجات : سبزي ها هم غني هستند و در ميان آنها مي توان به هويج، سيب زميني، اسفناج و كنگر اشاره نمود.
مغزها : گردو، بادام و ساير مغزها نيز مقداري فيبر دارند.
 
مصرف بعضي از غذاها بايد در افراد مبتلا به هموروئيد با احتياط صورت بگيرد
 
غلات تصفيه شده : اين دسته از غلات قسمت قال توجهي از فيبر خود را از دست داده اند، بنابراين مصرف برنج سفيد، نان سفيد يا پاستا براي اين افراد توصيه نمي شود.
شكرهاي تصفيه شده : علاوه بر جنبه چاقي شكرهاي تصفيه شده حاوي ميزان كمي فيبر هستند و موجب بروز يبوست مي شوند .
كيك ها، شكلات و شيريني جات داراي اين دسته از شكرها هستند كه بايد از مصرف زياد آنها اجتناب نمود.
غذاهاي تند : غذاهاي تند درد اين بيماران را بيشتر مي كند در نتيجه اين افراد بايد از مصرف خردل يا سس هاي تند اجتناب مي كنند و به جاي آنها از گياهان براي ايجاد طعم در غذا استفاده نمايند.
غذاهاي نمك سود شده : مصرف نمك به مقدار زياد براي بيماران مبتلا به هموروئيد بسيار مضر مي باشد . به طور كلي غذاهاي آماده براي اين بيماران نامناسب هستند. در نتيجه اين افراد بايد از مصرف زيتون و ساردين هاي نمك سود شده و ساير غذاهاي غني از نمك اجتناب نمايند.
سيگار : سيگار كشيدن به دليل انقباض رگ هاي خوني، براي اين افراد مضر است.